Licencjat - dla kogo przeznaczony? Pierwszy stopień w karierze.

Niestety, puste miejsca pracy zaczynają powoli, acz systematycznie się zapełniać, a nowe stanowiska pojawiają się za wolno, aby nasycić wszystkich bezrobotnych i ubiegających się o pracę świeżo upieczonych absolwentów. Miejsc pracy jest niewiele, a chętnych mnóstwo. Taka kolej rzeczy wymusza niemal na rynku pierwotne zachowania zdarzające się w przyrodzie. Mowa tu o jakości wykształcenia i związanej z tym prostej zasadzie - zwycięży najsilniejszy. Przedsiębiorstwa, a co za tym idzie pracodawcy poszukują wartościowych pracowników, którzy już „na wejściu” zaoferują firmie jak największą jakość usług i niemal natychmiast będą budować przewagę konkurencyjną danej firmy.

Dzisiejszy rynek to pole bitwy, a konkurencja niemal na każdym szczeblu przemysłu jest niezwykle zacięta. Żadna firma, zarówno rynkowy wyjadacz jak i wkraczający na rynek żółtodziób nie może sobie pozwolić na żadne ustępstwa i kompromisy. Należy jednak pamiętać, że nawet po zdobyciu świetnego stanowiska, mając bardzo dobre wykształcenie nie można czuć się bezpiecznie, gdyż chętnych na nasze miejsce jest setki. Należy się bardzo starać i być niezwykle zdeterminowanym, aby utrzymać się na danym stanowisku.

Licencjat - dla kogo przeznaczony i co daje? Tytuł licencjata to swego rodzaju start w dalszym kształceniu, choć już sam tytuł licencjata daje znaczną przewagę na rynku pracy i jest idealną podstawą do dalszego kształcenia w kierunku magistra, doktora, profesora.

Jak już wiemy, same ambicje i determinacja często są niewystarczające, aby utrzymać swoją posadę, a im wyższe stanowisko, tym większa presja społeczeństwa i konkurencji, która wymusza niemal ciągłe podnoszenie kwalifikacji. Zjawisko to jest najbardziej widoczne w przypadkach, w których pracownik ma do czynienia z zarządzaniem kilkoma strukturami organizacyjnymi, które z kolei wymagają dobrej znajomości i wiedzy z zakresu organizacji, prawa, finansowości, zarządzania etc. Tytuł licencjata daje świetne podstawy i możliwość dalszego kształcenia nie tylko w tym samym kierunku.

Aby utrzymać się na pozycji w warunkach ciągłej konkurencji niezbędne jest nie tylko dobre wykształcenie na początku, ale i ciągłe doskonalenie swoich umiejętności na wielu szczeblach jednocześnie. Tytuł licencjata daje ogromne możliwości dalszego rozwoju.