Pisanie prac, a presja wywierana na studentach.

Tematem tabu wśród studentów, jest zazwyczaj system antyplagiatowy, który to został dopiero, co wprowadzony na danej uczelni, lub już tam istniejący. Zazwyczaj słysząc o nim studenci piszący prace cechowali się opiniami nastawionymi dość nie pewnie, co do swojego losu. Ponieważ obawiali się, że zdarzyło im się popełnić jakichś błąd, który zostanie przez dany system zakwalifikowany, jako plagiat. Jednakże prawda jest taka, że o tym myśli się dopiero po oddaniu pracy.

Wcześniej są toczone różnego rodzaju rozmowy, jednak mają one jedynie charakter informacyjny. Ponieważ wielu studentów lojalnych pisząc prace, wie, jakich działań się podejmują. Zatem maja pełną świadomość, czy na powyższe działania plagiatu są narażeni czy tylko, może zdarzyć się sytuacja, w której coś pójdzie nie po ich myśli. Jednakże należy również wspomnieć o tym, że nie każdy z nas cechuje się takim spokojem ducha i wiarą w swoje dokonania.

Ci najbardziej zaangażowani w pisanie prac, zazwyczaj usatysfakcjonowani są tylko z ocen bardzo dobrych. Każda inne wykraczająca poza ten zakres jest dla nich porażką. Dlatego też mówiąc takim osobą o systemie antyplagiatowy, jak również i o elementach, na jakich się skupia, możemy uzyskać zupełnie odwrotne skutki. Mianowicie presja, jaką wywrze na nich podświadomość, mówiąca o niepopełnieniu plagiatu. Spowoduje, że osoby te staną się jego ofiarami.

Ponieważ jak wiadomo los jest niezwykle przekornym. Jakość zaś ich prac będzie bardzo niska. Ponieważ jedyna myśl, jaka będzie im przyświeca skupi się jedynie na nie popełnieniu błędu, który zaprzepaści ich plany. Zatem chrońmy osoby podatne na słowa negatywne, ponieważ znając rzeczywistość, ich ambicja przekreśli wszystko, na czym im tak bardzo zależało. Co za tym idzie możliwa jest sytuacja zupełniej utraty wiary w siebie.