Pisanie prac dyplomowych - najpierw licencjat potem magister.

O tym, żeby pozyskać na większości polskich uczelniach tytuł magistra, wcześniej trzeba obronić pracę licencjacką, raczej nie powinno być teraz dla nikogo żadną nowością. Dlatego coraz więcej studentów zastanawia się nad inwestycją w pracę licencjacką, tak aby ona stała się podstawą do dalszej kontynuacji problemu w pracy magisterskiej.

Pisanie prac dyplomowych w systemie bolońskim, który został wprowadzony jakiś czas temu, może okazać się faktycznie dobrym pomysłem na rozwój swojej osoby. Mianowicie jeśli ktoś w trakcie pisania pracy licencjackiej stwierdzi, że wolałby studiować na innym kierunku, nie musi on zaczynać ponownie studiów. Możliwe jest dokończenie nauki, czyli podjęcie się studiów drugiego stopnia w innej dziedzinie. O ile tylko pozwoli na to i tak bardzo elastyczna rekrutacja.

Dzięki systemowi bolońskiemu możliwe jest również szybsze podjęcie pracy zawodowej. Już osoby posiadające tytuł licencjata mają kwalifikacje do podjęcia wakatu z ukończonymi studiami pierwszego stopnia. Natomiast w trakcie rozwoju swojej kariery zawodowej mogą oni podjąć się również kontynuacji nauki w trybie zaocznym. Dzięki takim możliwościom studenci mogą upiec dwie pieczenie na jednym ogniu.