Jak pisać prace licencjackie by mieć szanse na och dobrą ocenę?

Maj i czerwiec to czas, kiedy bardzo dużo mówi się o pisaniu i obronach prac licencjackich. Właśnie teraz wielu studentów kończy pierwszy etap swojej edukacji i broni tytułu licencjata. Większość z nich opłaca to ogromnymi pokładami nerwów i stresu, które w rzeczywistości są zbyteczne. Każdy, kto traktuje pisanie prac wystarczająco poważnie, nie powinien mieć większego problemu z ich obroną.

Wszystko zaczyna się już na etapie wyboru tematu i promotora. Wielu studentów kieruje się przy tym ślepym trafem, wybierając jakiś popularny temat i przypadkowego promotora. Wydaje się im, że w ten sposób nie tracą zbyt wiele, jednak rzeczywistość jest nieco inna. Dobrze dobrany temat i promotor to połowa sukcesu, warto więc poświęcić nieco czasu na ich dobór.

Równie ważne jest staranne przygotowanie materiałów, w oparciu o które napiszemy swoje prace licencjackie. Zamiast iść na łatwiznę i korzystać wyłącznie z książek powszechnie dostępnych w uczelnianej bibliotece, warto pójść o krok dalej i w swojej pracy nawiązać do mniej znanych wydawnictw i zagranicznych artykułów. Z pewnością nie umknie to uwadze promotora, ani recenzenta, kiedy będą oceniali nasze prace licencjackie.

Kolejna zasada, której warto przestrzegać, kiedy bierzemy się za pisanie prac to pełna samodzielność. Korzystając z pomocy innych osób albo kopiując całe fragmenty z innych prac, narażasz się na spore ryzyko i znacznie utrudniasz swoja obronę. Odpowiadanie na pytania związane z pracą, której nie napisaliśmy samodzielnie jest bardzo trudne i tylko w niewielu przypadkach się udaje.